tel.602-445-027Facebook Google

Przewóz kolekcji domowych kwiatów

rosliny

Przeprowadzka roślin - porady przygotowane przez panią Beatę Chodkowską z Salonu Kwiatowego Łezka w Lublinie.

Zamiar przenoszenia roślin doniczkowych do nowego miejsca wiąże się z kilkoma ważnymi zasadami.
Małe rośliny należy opakować w papier i włożyć do pudełka w taki sposób, żeby stały stabilnie i bezpiecznie. Duże rośliny również należy opakować w papier i przewozić na stojąco. Jeżeli jest mocno rozgałęziona proponujemy podwiązać gałązki do pnia głównego rośliny. Cenną radą jest, żeby doniczki dużych roślin zawinąć w torbę foliową w celu uniknięcia wysypywania się ziemi. Należy ustawić je zabezpieczając przed ewentualnym niepożądanym ruchem, co ochroni przed obiciem donic i połamaniem się liści.

Wszystkie rośliny przed przeprowadzką można przesadzić do świeżej ziemi - co polecamy; albo zrobić to po ich przemieszczeniu. Nie należy podlewać ani nawozić. Te zabiegi najsłuszniej jest wykonać po dobie od przeprowadzki, czyli po wstępnym zaklimatyzowaniu się roślin. Jeśli zmiana miejsca następuje zimą, należy rośliny zabezpieczyć w kilka warstw grubego papieru, bardzo szczelnie je osłaniając (być może pracownicy Wea dodatkowo, delikatnie, zasłonią je na przykład kocem!).

Po przeprowadzce rośliny potrzebują około dwóch tygodni na zaakceptowanie nowych warunków klimatycznych. Ważne jest, żeby sprawnie znaleźć dla nich dobre stanowiska, czyli zgodne z ich indywidualnymi potrzebami: światła i temperatury. Informacje te można wyszukać w fachowej literaturze lub na stronach www - są one interesujące również dlatego, że raz uzyskane pozwolą nam i w przyszłości odpowiednio zadbać o naszą domową kolekcję. Raz ustanowione miejsca nie powinny być zamieniane, ponieważ ich rotacja może osłabić kondycję roślin.

Kwitnące rośliny wymagają szczególnej uwagi przy ich opakowywaniu, ostrożności i dokładności. Nie polecamy przesadzania roślin kwitnących ani przed, ani po przeprowadzce. Należy to zrobić po ich przekwitnieniu. Zalecamy utrzymanie podobnych temperatur w każdym kolejnym pomieszczeniu przy odsłanianiu roślin i bezwzględne unikanie przeciągów.

Przeprowadzka zwierząt domowych

zwierzaczki

Przeprowadzka Zwierząt domowych: Porady przygotowane przez Karola Kędziore z firmy Arctus Zoo, której sklepy zoologiczne w Lublinie zajmują się nie tylko zoologią, ale również wędkarstwem i akwarystyką. Zapraszamy! Lublin, REAL, ul. Chodźki 14, tel 081 740 29 29 i ul. Bursztynowa 1, tel. 081 527 49 44

Akwarium

Gdy wyprowadzamy sie ze starego mieszkania i chcemy zatrzymać akwarium, najlepszym pomysłem wydaje się po prostu spuszczenie wody i przewiezienie go. Możemy to jednak zrobić w bardziej przemyślany sposób:

Przed planowanym łowieniem ryb nie karmimy ich przez minimum jeden dzień. W ten sposób lepiej zniosą stres związany z podróżą. Z akwarium należy odłowić ryby oraz inne zwierzęta i umieścić je w wiadrze z wodą z akwarium do której jest doprowadzony wężyk z powietrzem.

Dobrym pomysłem jest dodatnie do wody preparatu, który pomoże rybom lepiej znieść stres. Podczas drogi do nowego lokum powinniśmy napowietrzać wodę za pomocą brzęczyka zasilanego bateryjnie, który można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych lub napełniając worki z rybami tlenem. Po przywiezieniu ryb na miejsce wyłączamy przenośny brzęczyk, a podłączamy brzęczyk zasilany z gniazdka. Następnie spuszczamy wodę do poziomu 5-10cm pozostawiając żwir oraz część dekoracji w nienaruszonym stanie w miarę możliwości zatrzymujemy też część wody z akwarium. Taki zabieg oszczędzi nam później problemów ze startem świeżego akwarium. Należy pamiętać aby usunąć duże kamienie i korzenie, które mogą stłuc szybę. Do górnej krawędzi przyklejamy za pomocą taśmy lub silikonu szybę/dyktę/pleksę o wymiarach dna akwarium i całość zabezpieczamy styropianem. Po ustawieniu akwarium na nowym miejscu wlewamy starą wodę i uzupełniamy świeżą uzdatnioną preparatem neutralizującym chlor i metale ciężkie. Dodajemy szczepy bakterii, które pozwolą na szybsze zarybienie zbiornika. Po 24 godzinach możemy wpuszczać ryby.

Gryzonie / Ptaki

Drobne zwierzęta możemy przewozić bezpośrednio w klatce uprzednio wyjmując z niej elementy, które mogą zrobić krzywdę zwierzęciu (poidełka, miseczki, domki). Klatkę obkładamy dookoła tekturą uprzednio robiąc w niej otwory tak, aby nasz pupil miał czym oddychać. W zaciemnionej klatce lub specjalnie przeznaczonym do tego celu pojemniku transportowym chomik, królik czy kanarek będzie się czuł bezpieczniej. Przez pierwsze 3-4 dni należy dać zwierzakowi czas na oswojenie się z nowym otoczeniem.

Kot

Zazwyczaj nasza pociecha jest niesforna i nie lubi podróży, kręci się po aucie i rozprasza naszą uwagę. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odpowiedni transporter dopasowany do wielkości zwierzaka i w nim umieścić pupila.

Pies

Możemy umieścić psa w transporterze wielkością dobranym do jego rasy. Dobrze wyposażone sklepy zoologiczne mają na stanie transportery dostosowane do transportu lądowego i lotniczego a więc i wyjazd na dłuższą trasę z naszym pupilem już nie stanowi problemu.
Dla bezpieczeństwa zwierzaka oraz nas samych możemy kupić specjalny pas bezpieczeństwa przeznaczony dla psa - po to by nie kręcił się po aucie i przy hamowaniu nie ześlizgiwał się na przednie siedzenie. Drugi koniec pasa (z karabińczykiem) najlepiej przypiąć do szelek, by nie ciągnąć psa za szyje. Podczas przewożenia średnich i dużych psów dodatkowo na tylnym siedzeniu samochodu możemy umieścić specjalną matę do przewożenia zwierząt - po to, by pies ich nie zniszczył.

Tak zabezpieczone zwierzęta możemy przewozić bez postoju przez 2-3 godziny. Po tym czasie należy zrobić 15 minutowy postój aby pupil mógł napić się wody, rozprostować łapy i załatwić swoje potrzeby. Po dotarciu do nowego domu umieszczamy kojec lub ulubiony kocyk w miejscu przeznaczonym dla psa czy kota i dajemy mu swobodnie zapoznać się z otoczeniem. Przez pierwszy tydzień zwierzaki mogą poruszać się niepewnie po nowym domu. Ale wraz z czasem przyzwyczają się do nowego otoczenia i znajdą swoje ulubione miejsca.

Zwierzęta terrariowe

Jeśli naszym pupilem jest wąż, pająk lub jaszczurka postępujemy z nim tak, jak w przypadku kota. Węże umieszczamy w bawełnianych workach, a następnie w pudełku z papierem. Jaszczurki w kartonowych pudełkach z otworami po to, by oszczędzić im niepotrzebnego stresu. Terraria zabezpieczamy w podobny sposób co akwarium, wyjmując z nich elementy mogące stluc szybę. Dekoracje owinięte w gazetę należy spakować w oddzielne pudełko, które można umieścić w terrarium. Nie karmimy węży 5 dni przed transportem. W przypadku jaszczurek musi być to 1 dzień. Zabieg taki jest potrzebny, aby pupil zaczął jeść po transporcie.

 

Porady przeprowadzkowe

Przeprowadzka, nawet ta najmniejsza, to duży stres, a zaplanowana w sposób niefachowy (lub co gorsza - nie zaplanowana wcale) ciągnie się tygodniami, rzucając cień na nasze życie rodzinne i zawodowe.

Oprócz rady oczywistej - wynajęcia profesjonalnej firmy przeprowadzkowej - warto jest rzucić okiem na parę ważnych podpunktów, które przygotowaliśmy dla Państwa na podstawie naszego doświadczenia i współpracy ze specjalistami.

Parę podstawowych rad:

 • Sprzęt elektroniczny zapakuj do kartonów i upewnij się, że nasi pracownicy wiedzą o nim. Pozwoli to na szczególne traktowanie delikatnych i cennych przedmiotów podczas przeprowadzki.
 • Korzystaj tylko z dobrych kartonów - pudła zdobyte w najbliższym sklepie spożywczym nie mają takiej trwałości jak te, które Wea Przeprowadzki Lublin oferuje swoim klientom (zobacz nasze materiały pakowe)
 • Z umiarem pakuj ciężkie przedmioty - parę mniejszych pudeł z książkami jest lepsze niż jeden duży, ciężki karton.
 • Z mebli wyjmij wszystkie ruchome półki i opisz, z szuflad wyjmij wszystkie przedmioty - szuflada nie może służyć jako dodatkowe pudełko - obciążona, może zniszczyć się w czasie transportu. Klucze do danego mebla przyklej taśmą.
 • Nie zawijaj mebli - nasi pracownicy zabezpieczą je odpowiednią folią.
 • Ubrania zapakuj w worki foliowe - pamiętaj, że przeprowadzka jest idealnym momentem, aby pozbyć się zbędnej odzieży i przedmiotów.
 • Wszelkie kartony i worki opisz. Mimo, że nasi pracownicy traktują przewożony towar z niezwykłą troską, dobrze, aby wiedzieli co znajduje się w poszczególnych paczkach.
 • Upewnij się, że wiemy gdzie zapakowane są najdelikatniejsze i najbardziej wartościowe przedmioty.

Ręczne prace transportowe

Wielu z naszych klientów, zamawiając przeprowadzkę lub transport Lublin, decyduje się samemu przygotować wszystkie przedmioty przeznaczone do transportu. Często osoby planujące spakowanie się samemu robią to ‘z biegu’, szybko i bez przygotowania. Takie działanie może doprowadzić do poważnych urazów przygotowując się na transport – np. zdejmowanie ciężkich przedmiotów z samej góry szafy lub pawlacza stojąc na chybotliwym stołku lub podnoszenie bez rozgrzewki pudła dopiero co załadowanego po brzegi książkami, to czynności naprawdę kontuzjogenne!

Na dolegliwości układu ruchu uskarża się około 33 % dorosłych. Około 80 % dorosłych doświadcza bólów kręgosłupa. Kluczową sprawą podczas zmniejszania możliwości urazów kręgosłupa podczas przygotowania rzeczy na transport. Dlatego:

Podczas podnoszenia przedmiotów, należy pracować „z nóg” – kucnąć przy przedmiocie, chwycić go i podnieść się na najsilniejszych mięśniach ud. Podstawowym błędem jest nachylanie się nad przedmiotem na prostych nogach i unoszenie go „z pleców” – taka pozycja tylko wydaje się prostsza – wystarczy odrobina wprawy, żeby docenić jak łatwe jest prawidłowe podnoszenie przedmiotów.

Szczególnie niekorzystne dla zdrowia jest wykonywanie czynności w pozycji wymuszonej z pochylonym lub/i skręconym tułowiem. Pozycje takie są bardzo obciążające kręgosłup i stawy. W celu uniknięcia skrętu tułowia, należy obracać całe ciało, a nie tylko tułów, zachowując wyprostowany kręgosłup. Duże przedmioty lepiej obejść do miejsca gdzie łatwiej będzie nam przyjąć poprawną postawę ciała. Wielu niedoświadczonych tragarzy lub osoby które po prostu same się pakują i przygotowują swoje rzeczy do transportu, stara się przenosić rzeczy jak najszybciej, podnosić rzeczy jedną ręką, skaczą z brzegu kontenera lub ostatnich dwóch schodków niosąc w rękach dodatkowe obciążenie. To naprawdę wyjątkowo niebezpieczne.

W ostateczności warto skorzystać z możliwości wynajęcia naszych tragarzy, którzy z przyjemnością pomogą Państwu przygotować się do planowanej przeprowadzki!

Podczas wykonywania ręcznych prac transportowych należy stosować się do kilku głównych zasad:

 • stosować sprzęt pomocniczy w celu zmniejszenia obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, a w szczególności kręgosłupa
 • unikać dużych skrętów i niepotrzebnego pochylania tułowia
 • dążyć do tego, aby pozycja ciała była możliwie najbardziej zbliżona do naturalnej
 • najkorzystniejszą wysokością, z której podnoszone są przedmioty, jest wysokość blatu stołu, wysokość ta powinna być dopasowana indywidualnie
 • nie powinno się popisywać – jeśli coś jest ciężkie – przenośmy to zespołowo!
 • Podczas przygotowania swojej przeprowadzki, dobrze mieć kogoś do pomocy, lub nawet do towarzystwa.